Hoppa till sidans innehåll

Högtidsregattan 2015


Resultat Högtidsregattan 2015

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: LYS, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
PlaceringBåtnamnBåttypSkeppareGastarKlubbTotal
1st   F-18 Ola Persson Lubbe SöSS 2.0
2nd   Elvström 717 Tomas Strömer Erik   5.0
3rd   Smaragd Kjell Haglund   SöSS 7.0
4th   Express Mats Roos Hasse J   9.0
5th Piga 2 First 32S5 Lennart Ellner Patrik SöSS 11.0
6th   Topaz Björn Stabo   SöSS 13.0
7th  Rock n Roll J/80 Pontus Eding   SöSS 14.0
8th   Dehler 32 Martin Fredin Helen, Alf, Kvarten SöSS 16.0
9th   Murena 30 Ulf Rastberg Oskar mfl SöSS 17.0
10th So What X-99 Per Verme Elofsson, Lasse mfl SöSS 18.0
11th   First 31.7 Johan Dahlgren Elin   20.0
12th   Ballad Herman Claesson Bengt Tannerstål SöSS 23.0
13th   First 31.7 Marcus Öhrn Tommy, Karin, Linda SöSS 24.0

 

Storjungfrun

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:00:00
PlaceringBåttypSkeppareGastarKlubbLYSElapsed Corrected
1 F-18 Ola Persson Lubbe SöSS 1.64  2:03:08  3:21:56
2 Topaz Björn Stabo   SöSS 1.067  3:45:30  4:00:37
3 Elvström 717 Tomas Strömer Erik   1.105  3:42:09  4:05:29
4 Smaragd Kjell Haglund   SöSS 1.127  3:39:09  4:06:59
5 Express Mats Roos Hasse J   1.093  3:50:15  4:11:40
6 First 32S5 Lennart Ellner Patrik SöSS 1.137  3:42:58  4:13:31
7 Murena 30 Ulf Rastberg Oskar mfl SöSS 1.097  3:55:45  4:18:37
8 J/80 Pontus Eding Kenneth SöSS 1.172  3:40:54  4:18:54
9 Dehler 32 Martin Fredin Helen, Alf, Kvarten SöSS 1.239  3:32:58  4:23:52
10 X-99 Per Verme Elofsson, Lasse mfl SöSS 1.244  3:32:57  4:24:55
11 First 31.7 Johan Dahlgren Elin   1.181  3:52:15  4:34:17
12 Ballad Herman Claesson Bengt Tannerstål SöSS 1.087  4:17:30  4:39:54
13 First 31.7 Marcus Öhrn Tommy, Karin, Linda SöSS 1.197  4:01:45  4:49:22

 

Högtidsseglingen

Start: Start 1, Finishes: Finish time
PlaceringBåttypSkeppareGastarKlubbLYSElapsedCorrected
1 F-18 Ola Persson Lubbe SöSS 1.64  0:46:16  1:15:53
2 Elvström 717 Tomas Strömer Erik   1.105  1:17:22  1:25:29
3 Smaragd Kjell Haglund   SöSS 1.127  1:17:51  1:27:44
4 Express Mats Roos Hasse J   1.093  1:21:21  1:28:55
5 First 32S5 Lennart Ellner Patrik SöSS 1.137  1:20:22  1:31:23
6 J/80 Pontus Eding Kenneth SöSS 1.172  1:18:18  1:31:46
7 Dehler 32 Martin Fredin Helen, Alf, Kvarten SöSS 1.239  1:15:11  1:33:09
8 X-99 Per Verme Elofsson, Lasse mfl SöSS 1.244  1:15:25  1:33:49
9 First 31.7 Johan Dahlgren Elin   1.181  1:19:37  1:34:02
10 Murena 30 Ulf Rastberg Oskar mfl SöSS 1.097  1:27:02  1:35:29
11 Topaz Björn Stabo   SöSS 1.067  DNC  
11 Ballad Herman Claesson Bengt Tannerstål SöSS 1.087  DNC  
11 First 31.7 Marcus Öhrn Tommy, Karin, Linda SöSS 1.197  DNC  
Uppdaterad: 18 AUG 2015 04:28 Skribent: Pontus Eding

Postadress:
Söderhamns SS - Segling
Annagreta Rydbäck, Götgatan 16
82632 Söderhamn

Kontakt:
Tel: 0706486543
E-post: This is a mailto link

Se all info