Hoppa till sidans innehåll

Högtidsregattan


Resultat Högtidsregattan 2011

 

Overall

Placering

Båtnamn

Båttyp

Skeppare

Gastar

Klubb

LYS

Storjungfrun Runt 

Högtids-seglingen

Total

1st Rock n Roll J/80 Pontus Eding Marcus, Hanna SöSS 1.19 1.0 1.0 2.0
2nd After Ski Compis 33 Lena Hall Johnsson John, Stefan, Niklas, Kent HSSS 1.15 3.0 2.0 5.0
3rd Piga 2 First 32S5 Lennart Ellner Marianne, Tommy SöSS 1.15 2.0 3.5 5.5
4th So What X-99 Per Verme Torbjörn A, Mikael E, Hans E SöSS 1.26 5.0 3.5 8.5
5th Blixten NF Mats Roos Eva SöSS 1.11 4.0 6.0 10.0
6th Tango 2 Murena Ulf Rastberg Oscar SöSS 1.09 6.0 5.0 11.0
7th Vindöga Topaz Björn Stabo Micke F LABK 1.10 9.0 7.0 16.0
8th Sgt Pepper Maxi Racer Tommy Selin Marie, Karin SöSS 1.12 8.0 9.0 17.0
9th Theodora Mamba 31 Alvar Jönsson Göran, Håkan, Gunnar SöSS 1.10 10.0 8.0 18.0
10th Blue Star Two Star 36 Mats Erlander Felix, Pelle och Robert SöSS 1.23 7.0 14.0 DNF 21.0
11th   Dehler 32 Helen Fredin Martin Fredin SöSS 1.24 11.0 11.0 22.0
12th   F-18 Ola Persson Tord Kvartsen SöSS 1.72 14.0 DNC 10.0 24.0
13th   Dehler 32 Herman Claesson Britt-Marie, Sture C SöSS 1.24 12.0 14.0 DNC 26.0

 

Storjungfrun Runt

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:00:00

Placering

Båtnamn

Båttyp

Segelnummer

Skeppare

Gastar

Klubb

LYS

Elapsed

Corrected

1 Rock n Roll J/80 530 Pontus Eding Marcus o Hanna SöSS 1.19 4:15:14 5:03:44
2 Piga 2 First 32S5 6531 Lennart Ellner Marianne, Tommy SöSS 1.15 4:26:57 5:07:00
3 After Ski Compis 33   Lena Hall Johnsson John, Stefan, NIklas, Kent HSSS 1.15 4:31:05 5:11:45
4   NF 41 Mats Roos Eva SöSS 1.11 4:44:47 5:16:07
5 So What X-99 233 Per Verme Torbjörn A, Mikael E, Hans E SöSS 1.26 4:10:56 5:16:11
6 Tango 2 Murena 221 Ulf Rastberg Oscar SöSS 1.09 4:55:06 5:21:40
7 Blue Star Two Star 36   Mats Erlander Felix, Pelle och Robert SöSS 1.23 4:22:45 5:23:11
8 Sgt Pepper Maxi Racer   Tommy Selin Marie, Karin SöSS 1.12 4:49:58 5:24:46
9 Vindöga Topaz   Björn Stabo  Micke F LABK 1.10 4:58:57 5:28:51
10 Theodora Mamba 31 135 Alvar Jönsson Göran, Håkan, Gunnar SöSS 1.10 5:11:30 5:42:39
11   Dehler 32 34 Helen Fredin Martin Fredin SöSS 1.24 4:39:34 5:46:40
12   Dehler 32 29 Herman Claesson Britt-Marie, Sture C SöSS 1.24 4:52:19 6:02:28
13   F-18   Ola Persson Tord Kvartsen SöSS 1.72 DNC  

 

Högtidsseglingen

Start: Start 1, Finishes: Finish time

Placering

Båtnamn

Båttyp

Segelnummer

Skeppare

Gastar

Klubb

LYS

Elapsed

Corrected

1 Rock n Roll J/80 530 Pontus Eding Marcus o Hanna SöSS 1.19 1:51:00 2:12:05
2 After Ski Compis 33   Lena Hall Johnsson John, Stefan, NIklas, Kent HSSS 1.15 1:56:24 2:13:52
3 Piga 2 First 32S5 6531 Lennart Ellner Marianne, Tommy SöSS 1.15 1:57:27 2:15:04
3 So What X-99 233 Per Verme Torbjörn A, Mikael E, Hans E SöSS 1.26 1:47:12 2:15:04
5 Tango 2 Murena 221 Ulf Rastberg Oscar SöSS 1.09 2:05:04 2:16:19
6   NF 41 Mats Roos Eva SöSS 1.11 2:03:05 2:16:37
7 Vindöga Topaz   Björn Stabo   LABK 1.10 2:08:59 2:21:53
8 Theodora Mamba 31 135 Alvar Jönsson Göran, Håkan, Gunnar SöSS 1.10 2:11:08 2:24:15
9 Sgt Pepper Maxi Racer   Tommy Selin Marie, Karin SöSS 1.12 2:09:08 2:24:38
10   F-18   Ola Persson Tord Kvartsen SöSS 1.72 1:30:41 2:35:59
11   Dehler 32 34 Helen Fredin Martin Fredin SöSS 1.24 2:05:53 2:36:06
12 Blue Star Two Star 36   Mats Erlander Felix, Pelle och Robert SöSS 1.23 DNF  
12   Dehler 32 29 Herman Claesson Britt-Marie, Sture C SöSS 1.24 DNC  

 

Uppdaterad: 15 AUG 2011 19:42 Skribent: Pontus Eding

Välkommen till Söderhamns segelsällskap

Postadress:
Söderhamns SS - Segling
Annagreta Rydbäck, Götgatan 16
82632 Söderhamn

Kontakt:
Tel: 0706486543
E-post: This is a mailto link

Se all info